Pohyb je pro zdraví vlčáků stejně důležitý jako pro nás, lidi. Tito učenliví a energičtí psi potřebují pravidelnou fyzickou aktivitu, aby si udrželi zdravou váhu, posílili svaly a podpořili zdravou funkci srdce. Pokud se na to podíváme z pohledu vlčáka – co by si asi tak myslel, kdyby se měl celý den poflakovat na gauči? Určitě by na to reagoval s povzdechem, možná by i protáhl tlapky a naštvaně zakňučel. Takže jak můžeme zajistit, aby byli naši chlupatí kamarádi šťastní a zdraví?

  • Pravidelné procházky: Každodenní procházka je pro vlčáky naprostou nutností. Pomáhá jim spálit nadbytečnou energii a udržet si optimální kondici.
  • Různé aktivity: Vláčejte frisbee, běhejte na volno, nebo se zapojte do agility! Variabilita je klíčová k udržení jejich zájmu.
  • Socializace: Setkávání s jinými psy je pro vlčáky důležité. Pomáhá to nejen s jeho psychickým zdravím, ale i s charakterem.

Mnozí majitelé vlčáků si neuvědomují, že nedostatečný pohyb může vést k rozvoji různých zdravotních problémů, jako jsou obezita nebo kloubní onemocnění. Je dobré mít na paměti, že kromě fyzické aktivity je důležitá i duševní stimulace. Hraní her, výcvik nových povelů a dokonce i jednoduché interaktivní hračky mohou živit mysl vašeho psa a prodloužit mu tak zdravý život. Při plánování aktivit mějte na paměti i věk vlčáka – zatímco mladší psi zvládnou hodiny hravého blbnutí, starší vlčáci si možná rádi odpočinou po kratších procházkách.

Pokud byste chtěli mít přehled o doporučených aktivitách podle věku a fyzické kondice vašeho vlčáka, uvádíme jednoduchou tabulku:

Věk psa Doporučené aktivity
Štěně (0-1 rok) Krátké procházky, socializace, velmi jednoduché povely.
Dospělý (1-7 let) Dlouhé procházky, běhání, agility, interaktivní hry.
Starší (7+ let) Krátké a častější procházky, jemné cvičení, duševní stimulační hry.